5 nasvetov kako prijetno in varno sobivati s psom in novorojenčkom

Prihod novorojenčka je za vsakega starša velik dogodek. Prav tako pa se s prihodom novega člana spremeni tudi življenje psa. V nadaljevanju smo pripravili 5 nasvetov, kako se spopasti z izzivi, ki se lahko pojavijo ob prihodu dojenčka (pes in dojenček) in kako lahko ustvarimo prijetno sobivanje za vse družinske člane, vključno s psom.

NAČRT IN PREDPRIPRAVA

Za to, da bo življenje psa in dojenčka čim manj stresno, lahko poskrbimo že pred prihodom otroka. Svetujem vam, da se na prihod pripravite že nekaj mesecev prej. Izpostavila bi predvsem pomen vzgoje. Vzgoja psa je ena izmed najpomembnejših veščin, ki jih lahko osvoji vaš pes. Z vzgojenim psom bo življenje vas, vašega otroka in psa zagotovo lažje. Premislite, katere vaje in elementi v vzgoji vam bodo najbolj koristili in se temu v obdobju nosečnosti še dodatno posvetite. Predlagamo nekaj vaj, ki vam bodo olajšale sobivanje:

  • sposobnost psa, da lahko počaka oz. da je lahko ločen od vas (pomoč širše družine),
  • osvojena vaja hoje na popuščenem povodcu,
  • izdelan odpoklic,
  • umirjanje v domačem okolju.

Vse te vaje vam bodo zagotovo olajšale situacije, ko boste svojo pozornost morali deliti med psom in dojenčkom.

NASVET: V kolikor pes še ni vzgojen ali pa vi nimate dovolj znanja o vzgoji psa, je tudi nosečnost dovolj dolgo obdobje, da obiščete kvalitetni tečaj vzgoje psa in se pravočasno podkrepite z ustreznim znanjem.

PREVENTIVA IN VARNOST (»NIKOLI IN VEDNO!«)

Varnost in preventiva sta v začetnem obdobju sobivanja zagotovo najpomembnejši. Prvo in najpomembnejše pravilo, ki se ga mora vsak starš v popolnosti držati je to, da PSA IN DOJENČKA NIKOLI NE PUŠČAMO BREZ NADZORA. Četudi popolnoma zaupamo psu, je lahko še najbolj nedolžna reakcija dojenčka povod za neljubi (in nevaren) dogodek, posledice pa so lahko doživljenjske.

POMEMBNO: psa in dojenčka NIKOLI ne pustimo brez nadzora in VEDNO poskrbimo, da smo pri njunem sobivanju 100% prisotni.

SOBIVANJE (PRVI DNEVI IN TEDNI)

Pogosto velja prepričanje, da moramo psu takoj po rojstvu predstaviti otrokov vonj. Velikokrat se starši poslužujejo tega, da iz porodnišnice prinesejo kose oblačil novorojenčka ter mu jih ponujajo da jih voha…nekateri pa po prihodu otroka domov le-tega celo molijo psu pod nos.

Menim, da so to nepotrebne reakcije, spoznavanje pa lahko opravimo drugače. Moj nasvet je, da se s spoznavanjem ne ukvarjamo pretirano. Zagotovo bo vaš pes po prihodu novorojenčka v domače okolje v zelo kratkem času spoznal njegov vonj. Psi imajo izrazito sposobnosti vohanja in za to ne potrebujejo, da jih pri tem obremenjujemo še s posebnim dogodkom spoznavanja otroka. Dovolj bo, če je pes v enakem prostoru, mi pa se čim bolj sproščeno posvetimo otroku.

NASVET: namesto načrtovanega dogodka spoznavanja psa in dojenčka z vonjanjem oblačil, ta dogodek raje spremenite v spontano spoznavanje brez pretiranega ovohavanja in spravljanja psa v morebitne neprijetne situacije.

POMOČ DRUŽINE

Pomoč družine vam bo v prvih dneh in tednih prišla še kako prav. Svetujem, da že pred prihodom otroka poskrbite, da bo pes navajen tudi drugih družinskih članov, ki vam bodo v obdobju po rojstvu otroka lahko pomagali s sprehodi in zaposlitvami psa. V začetnem obdobju je pomembno, da novopečena mamica počiva in okreva, prav tako pa so to pomembni trenutki prvega povezovanja otroka z družino. Pes je seveda lahko del tega, vendar pozornost najverjetneje ne bo tako intenzivno usmerjena vanj, zato vam dodatna roka in pomoč ostalih članov lahko še kako pride prav. Vzporedno pa je lahko del tega obdobje tudi mirno vključevanje psa v novo rutino in družinsko dinamiko.

NASVET: seznanite druge družinske člane (ali prijatelje) s potrebami vašega psa, da vam bodo v začetnem obdobju lahko pomagali pri skrbi za psa.

SPREHODI IN ZAPOSLITVE

Zavedanje, da psi potrebujejo kvalitetne aktivne sprehode in zaposlitve, pa je zagotovo eno izmed najpomembnejših delov pri vzpostavljanju dobre družinske dinamike med člani družine, novorojenčkom in psom. Pasje potrebe že dolgo ne segajo le do dnevnega sprehoda in hranjenja, pač pa je pomembno, da znamo njihovo energijo usmeriti v prave psihofizične zaposlitve. Tako bo uspešno zadovoljil svoje nagone in potrebe, rezultat tega pa je miren, stabilen in prijetno utrujen pes. Pomembno je, da se zavedamo da kvantiteta časa ukvarjanja s psom zagotovo ne nadomesti kvalitete.

NASVET: že pred prihodom novorojenčka lahko poskrbimo, da odkrijemo potenciale psa in ga usmerimo v kakšno dodatno aktivnost, s katero ga bomo lahko kvalitetno zaposlili tudi po prihodu novorojenčka. Nekaj predlogov za zaposlitve: mantrailing, delo z nosom (vohalne igre), agility,…

Alfakan inštruktorica Manca Smolnikar