Vsak izmed nas se je zagotovo že srečal s selitvijo v nov dom. Morda se spogledujete z idejo ali pa vas ravno to čaka v prihajajočih dneh. V članku bom spregovorila o selitvi s psom in tem na kaj je dobro biti pozoren. Kako si lahko olajšamo selitev in zmanjšamo stres pa si lahko preberete v nadaljevanju.

SELITEV S PSOM JE ZA PSA LAHKO STRESNA

Vsak pes je živo bitje, ki se s stresnimi situacijami spopada različno. Veliko dejavnikov je, ki vplivajo na to, kako se bo pes odzival na nove situacije. Sprememba okolja je za nekatere že lahko velik stres, sploh če se selijo s podeželja v mesto ali obratno. Če se odločate za mladiča in ste v procesu selitve, se je morda bolje najprej preseliti in nato psa vzeti v nov dom. Psi iz zavetišč ali posvojeni psi (nenadna izguba lastnikov, zapuščenost, pobeg…) se lahko na selitev odzivajo različno. Potem pa so tukaj še starejši psi, ki so bili vajeni živeti večino življenja zunaj ali znotraj, vendar na isti lokaciji. Nekateri so zelo prilagodljivi, nekatere pa zmoti že sama manjša sprememba. S psom se je vsekakor lažje seliti, če je socializiran in vzgojen.

POSTOPNO NAVAJANJE

Če imate možnost, se lahko v naprej dogovorite z najemodajalcem ali lastnikom stanovanja za obisk. Tako lahko večkrat za kratek čas obiščete okolje in psu omogočite, da se postopoma in počasi navaja na nov prostor. Psi se učijo po slikah in vsakič jim je na poznanem mestu lažje. Kot idejo lahko psu v novem stanovanju ponudite kakšno žvečilko, igro ali pa pozitivno izkušnjo. Tako bo nov prostor povezal z nečim dobrim. Je pa potrebno upoštevati tudi to, da je vsaka selitev lahko stresna tudi za vas. Kako se počutite vi, se odraža na vašem psu. Psi vohajo vaša čustva, zato se lahko na vas odzivajo z miritvenimi signali. Če ste v tem času preobremenjeni, je morda bolje razmisliti o varstvu psa.

OKOLICA

V kolikor se selite v večje stanovanje ali hišo z dvoriščem oz. atrijem je sprememba za psa lahko pozitivna. Več prostora, zunanjega bivanja in uporaba dvorišča. Pse lahko naučite, da opravijo potrebo na povelje. To pride prav takrat, če imate starejše, bolne ali prestrašene pse, s katerimi je sprehod za določen čas omejen. Prav tako je super, da psa lahko naučite iti na potrebo na povelje, ko se znajdete v časovni stiski. To naj ne bo pravilo, lahko pa je zelo praktična vaja.

Tudi mladičkom je lahko zunanji del stanovanja s teraso ali dvoriščem dobra izhodiščna točka za začetek socializacije, ko še niso pripravljeni na daljše sprehode. Učni proces  lahko pričnete doma v nevtralnem okolju in ga nato prenašate v druga okolje.

Preden se odločite za nov bivalni prostor pa je dobro raziskati okolico in razmisliti o tem, kaj je vam najbližji način življenja s psom. Ali je dovolj zelenih in sprehajalnih površin? Je v bližini kakšna voda za osvežitev psa, ki obožuje plavanje? Ali je možnosti sprehajalnih poti, kjer ni veliko mimoidočih? Ali je možno obiskati pasji park? Je v bližini veterinar ali trgovina za male živali? S seboj vzemite psa in v miru raziščite okolico.

Vse te zadeve so zelo pomembne, preden se odločite za velik korak – selitev.

VARSTVO PSA

Med selitvijo je dobro, da psa zaupate nekomu, ki psa pozna. Medtem ko prenašate težke stvari, lahko hitro pride do nesreče, če se nam psi smukajo okrog nog. Za psa in vas je pomembno, da se počutite dobro, ker boste tako najenostavneje prebrodili selitev samo.

RUTINA JE ZLATA VREDNA

Psi so bitja, ki obožujejo rutino. Ko jih sprejmete v novo družino, jim najprej postavite določena pravila in omejitve. Navajanje psa na svoj prostor, ovratnico/oprsnico, čiščenje tačk po sprehodu, hranjenje in pitje iz posodice, čas za počitek, skupni čas…itd. Predvsem pomembno pa je, da jih naučite biti samostojne, da vas zmorejo počakati, ko ste odsotni. Ravno takrat je še pomembnejše, da psi na počnejo neželenih vedenj (uničevanje stvari, skakanje na kavč, lajanje na mimoidoče, sledenje po hiši, opravljanje potrebe v stanovanju…). Zato je dobro, da jih preventivno. V novem okolju ne spreminjajte pravil in ne popuščajte z vzgojo, čeprav se vam pes morda na začetku smili.

Ko psi vse te stvari že obvladajo in jim pridejo v navado, je pomembno, da jih v novem domu prav tako upoštevate. Ko rušimo dinamiko in rutino psa, ga dajete v stres. Predlagam, da psu v novo okolje nesete njegovo ležišče z boksom ali ograjico, ki ima poznan vonj. Tako bo prehod v novo okolje lažje.

‘Vse bo ok, ni potrebe po pretiravanju in kompliciranju. Psi so zelo prilagodljiva bitja, zato jim dajmo čas, da se postopoma navadijo na novo življenje.’

PRVI DNEVI

Pasje stvari je dobro imeti vedno pri roku. Preden se preselite lahko zapakirate pasje stvari v posebno škatlo in jo nesete na novo lokacijo. Psu poznane stvari kot so ležišče, posode, igrače, oprema imajo še vedno enak vonj in bodo psu vzbudili pridih domačnosti. Nato mu v novem domu poiščete miren kotiček in ga nanj navajate postopoma. Čez čas mu pokažete še preostale prostore, vmes pa vzdržujete staro rutino, kolikor je mogoče. Dovolj bo, če psi najprej osvojijo osnovne stvari, saj se bodo tako hitreje prilagodili na novo spremembo. V kolikor imate možnost dopusta, ostanite nekaj dni doma s psom, da ne pride do ločitvene tesnobe. V to so všteti tudi sprehodi in postopno raziskovanje okolice. Več nalog in zaposlitve kot bo imel pes, manj frustracij in stresa bo v njem. Posledično lažji prehod v novo okolje.

Če imate manjše otroke, je zelo pomembno, da jih naučite hišnih pravil. Ko psi počivajo, jedo ali imajo druge naloge, jih pustite na miru. Ko imate čas za psa, se aktivno ukvarjajte z njim, da še zmeraj zadovoljite njegove nagone in ga primerno utrudite. Psi obožujejo kvaliteten čas z vami, zato se količina preživetega časa in ukvarjanja s psom ne bi smela spremeniti.

SPOZNAVANJE NOVIH PSOV IN OKOLJA

Ni potrebe po spoznavanju vseh psov, saj lahko psu na ta način povzročimo še več stresa. Pretirano ovohavanje psov, okolice ali drugih ljudi, lahko na psa vpliva tudi tako, da se začnejo okolice bati ali razvijejo obsesijo. Bolje je, da nove pse in ljudi v okolici najprej spoznate vi. Tako boste lažje psa navajali na posamične situacije. Če je vaš pes neproblematičen, še ne pomeni, da bo tudi v novem okolju.

 

NE POZABIMO NASE

Kot smo že omenili, se psi neverjetno hitro odzivajo na svoje lastnike. Pomembno je, da tudi vi počivate, uvedete zdrave prehranjevalne navade, se s psom sprehajate in skrbite za duševno zdravje. Najprej je potrebno poskrbeti zase, da lahko skrbite za vašega psa in ovire, ki bi morebiti lahko nastale. Predvsem pa bodite potrpežljivi, saj vsako posamezno bitje potrebuje svoj čas, da se prilagodi na novo življenje. Psi so v tem izredno dobri, zato se ne obremenjujte preveč, če ste predhodne korake dobro izpeljali.

Če pa se pojavijo vedenjske težave in jih nikakor ne zmorete rešiti, se raje obrnite na strokovnjaka. Tako bo v relativnem času ugotovil, kje je problem in vam z ustreznimi domačimi nalogami pomagal. Psu boste tako ustrezno pomagali in se izognili temu, da se stres razvleče na več mesecev ali v hude vedenjske težave.