Toplotni udar psi psih: tako kot ljudem, je tudi psom poleti vroče. Mi telesno temperaturo uravnavamo s potenjem, izločanjem znoja skozi žleze v koži, ki izhlapeva in tako hladi organizem. Psi pa se skozi kožo, z izjemo blazinic na tacah in smrčka, ne znojijo. Za termoregulacijo uporabljajo druge mehanizme. Hitro sopenje z odprtim gobcem in iztegnjenim jezikom služi hitrejši izmenjavi toplega zraka s svežim, hladnim. Poleg tega se ob povišani temperaturi sprostijo podkožne mišice, ki skrbijo za dvigovanje dlak, kožuh se poleže in prepreči, da bi se v njem zadrževal topel zrak, podkožne kapilare pa se razširijo, da vanje pride čimveč krvi, ki se na površini telesa hitreje ohlaja kot v notranjosti.
Če je pes dlje časa izpostavljen visokim temperaturam in nima možnosti, da bi se umaknil na hladno, ali če je pri visokih temperaturah dlje časa prekomerno aktiven, se organizem ne uspe ohlajati in lahko pride do TOPLOTNEGA UDARA.
Toplotni udar pri psih je nevarno povišanje telesne temperature, ki lahko pripelje do resnih poškodb notranjih organov ali celo smrti.
ZNAKI TOPLOTNEGA UDARA:
- povišana temperatura (nad 40 stopinj Celzija)
- pohitreno hropeče dihanje
- nemir
- nervoza
- gosta ali lepljiva slina
- ležanje in nezmožnost vstati
- šibkost okončin in opletajoča hoja
- izguba zavesti
- omotičnost in zmedenost
- v hujših primerih pes pade v šok in komo, sledi smrt
UKREPANJE OB SUMU NA TOPLOTNI UDAR PRI PSIH:
- Pokličemo veterinarsko pomoč.
- Psa nemudoma umaknemo z vročinskega območja v senco.
- Hladimo z vodo − vedno hladimo postopoma, najprej šape, trebuh in vrat, nato pa celo telo, nikoli ne uporabljamo ledu in psa nikoli direktno ne potopimo v vodo, saj prehitra sprememba temperature lahko pripelje do šoka in smrti. Psa ne smemo najprej zmočiti po glavi, saj tako znižamo temperaturo v centru za termoregulacijo v možganih in telo preneha z ohlajanjem.
- Ko psu temperatura pade pod 39 stopinj, z ohlajanjem prenehamo in ga peljemo k veterinarju.
KAKO PREPREČIMO TOPLOTNI UDAR PRI PSIH?
Psa poleti nikoli ne puščamo v avtomobilu, saj se temperatura v njem hitro dvigne nad 50 ᵒC. Nekateri psi nimajo pravega občutka, kdaj postane prevroče. Radi se sončijo in ležijo na pregretih tleh na žgočem soncu. Take pse moramo umakniti v senco in jim preprečiti, da bi se predajali sončnim žarkom. Izogniti se moramo aktivnostim v hudi vročini. Igro z žogico, tek ob kolesu in vse ostale aktivnosti moramo prestaviti na zelo zgodne jutranje in zelo pozne, nočne dele dneva. Izogibajmo se hoji po žgočem asfaltu. Pse peče v šape in na višini pasjega gobca je vročina, ki jo oddaja asfalt, res neznosna. Če moramo psa sprehoditi sredi dneva, opravimo to po travnatih površinah. Poskrbeti moramo, da ima pes vedno na razpolago dovolj sveže vode.
Posebno je potrebno paziti pri mladičih, starejših psih, psih z boleznimi srca ali dihal, psih s prekomerno telesno težo in kratkogobčnih pasem, kot so buldogi, bokserji in mopsi, ki imajo pogsto težave z dihanjem.
V naslednjem članku bomo zapisali kako lahko vašim kosmatincem olajšate pasje vroče dni.